Játra – naše biochemická továrna

Naše Játra jsou největším vnitřním orgánem našeho těla, váží okolo 1,5 kg. Jsou naším centrálním orgánem látkové výměny.

Játra hrají klíčovou roli ve zpracování sacharidů, tuků i bílkovin, jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč. Jsou však i žlázou endokrynní. V Játrech se tvoří např. cholesterol  Nezastupitelná je jejich úloha při detoxikaci organismu (jsou mistrem ve zneškodňování látek, které tělu dodáváme zvenčí – alkohol, jedy, léky apod.). Játra jsou i orgánem zásobním. V Játrech se ukládá např. železo a měď, glykogen a některé vitamíny (např. vitamín A, D, B12). Tvoří se v nich bílkoviny krevní plazmy.

Játra jsou relativně křehká, takže při nadměrných otřesech nebo nárazech může dojít k natržení Jater a hrozí nám masivní krvácení.

K nejčastějším problémům Jater patří Steatóza – ztukovatění. Údajně prý je ztukovatěním Jater ve vyspělých zemích postižena po 50. roce věku více než polovina populace.

Selhání Jater může způsobit život ohrožující stav, kdy rychle dochází ke zhroucení vnitřního prostředí organismu. První, kdo pocítí, že naše Játra nejsou v pořádku, jsou naše ledviny. Na ně totiž spadne veškerá tíha, kterou nemusí unést a mohou snadno a rychle také selhat.

Naopak zlepšení očistné funkce Jater, odlehčí našim ledvinám. My to poznáme na zvýšení své výkonnosti a radosti ze života, které nám náš organismus dá pocítit.

Pro nás je důležité, že játra jsou schopna regenerovat až 3/4 svých poškozených buněk!

Proto bychom se měli o očistu a odlehčení našich Jater starat. Hlavním zástupcem podpory a ochrany jaterních buněk je výtažek z ostropestřce mariánského.

Játra milují hořčiny, takže nám může pomoci příroda – řeřicha, pampeliška od květů po kořeny, sedmikráska, kopřiva, lékořice, heřmánek, mařinka vonná, šalvěj, mateřídouška, řepík, jitrocel kopinatý. Z ovoce avokádo, grepy, kustovnice čínská. Ze zeleniny ředkvičky, černá ředkev, čekanka, všechny druhy salátů, křen, chřest, zázvor, kurkuma, kardamon, houba Reishi. Z ořechů hlavně lískové oříšky.

Významným pomocníkem při nemocech Jater je vitamín C.

Buďme ke svým Játrům vnímaví, nepřetěžujme je ani kouřením, ani pitím alkoholu, ani zbytečným braním léků (zejména na bolest), ani pojídáním sladkostí, ani přejídáním se masa, ani nadměrným solením, ani rozčilováním se, a špatnou náladou už vůbec ne.

Pokud si nejste jisti, zda máte svá Játra v pořádku, určitě se do naší poradny objednejte, pomůžeme Vám.

Volejte 603 201 096