Ledviny, a co s nimi uděláme?

Obvykle se všichni rodíme s dvojicí Ledvin. Máme je umístěny po obou stranách páteře za břišní dutinou. Lidská Ledvina je asi 10 cm dlouhá, 6 cm široká a váží asi 150 gramů. Denně Ledviny přefiltrují zhruba 180 litrů tekutin.

Ledviny jsou součástí močového systému, který zahrnuje 2 ledviny, 2 močovody, močový měchýř se svěračem a močovou trubici.

Hlavním úkolem našich Ledvin je očišťování krve od zplodin a přebytečné vody. Takže po průchodu krve Ledvinami by v ní mělo zůstat jen to, co tam má být. Ostatní vše by mělo odejít do močovodů a přes močový měchýř se dostat močovou trubicí ven z těla.

Zde bych měla dodat, že Ledviny úzce spolupracují s Játry na tom, aby naše tělo zůstalo zdravé. Naše tělesné buňky ničí nerovnováha solí a tkáňového moku, ale i čpavek, který vzniká jako odpadní látka při přeměně bílkovin na energii. Zde Játra přeměňují čpavek na méně jedovatou látku – močovinu. A močovinu odstraňují z našich těl Ledviny. Pokud však máme močoviny mnoho a Ledviny ji nestačí odvést pryč, tak našemu tělu hrozí smrtelné nebezpečí.

Kromě toho jsou Ledviny také producentem hormonů – hormonu ovlivňujícího náš krevní tlak – reninu, a hormonu podporujícího tvorbu červených krvinek kostní dřeně – erytropoetinu.

A teď docházíme k tomu, co vše naše ledviny mohou ovlivňovat. To se budete divit! 

K systému Ledvin patří již citovaný močový měchýř, močová trubice, konečník, kosti a dřeň, mozek, vlasy, uši.

Ledviny ovlivňují náš pohlavní pud, naši plodnost či neplodnost. Ovlivňují náš růst, vývoj našeho stárnutí. Mají vliv na naši krvetvorbu, na naši obranyschopnost organismu. Řídí naše minerálové hospodářství a hospodaření s vodou (vylučování moči, tvorbu otoků). Řídí náš nádech a vtahují energii do plic.

Problém s Ledvinami můžete mít pokud: pozorujete šumění nebo pískání v uších, máte zrakové problémy, pociťujete bolesti páteře, bolesti hlavy, trpíte na záněty čelních dutin, řídnou Vám kosti, projevují se kožní choroby – ekzémy, máte vysoký krevní tlak, trápí Vás ženské choroby, muže prostata. Pociťujete bolesti kolen nebo kotníků? Otékají Vám nohy, trpíte na křeče? Máte časté angíny, záněty sedacího nebo mezižeberního nervu, viklají se Vám zuby, odhalují se krčky, stěžujete si na špatnou kvalitu vlasů, máte nekvalitní nehty? To Vás tělo upozorňuje, že není něco v pořádku a v těchto případech příčinu hledejte v Ledvinách.

Možná byste měli vědět, že i epileptickým záchvatům obvykle předcházejí záněty močového měchýře. Problémy s močovými cestami a Ledvinami se vyskytují i u pacientů s Parkinsonovou a Alzheimerovou nemocí.

Podle čínské medicíny jsou Ledviny (šen) „Kořenem jin-jangu všech vnitřních orgánů“ a „Pramenem života“.

Co je však zásadní pro náš život, že se rodíme s takovou silou Ledvin, kterou nám předali naši předkové.To je tzv. Prenatální esence ledvin, která je doplňována postprenatální esencí, to je naší potravou po našem narození („zdrojem výživy těla“).

Co našim ledvinám, potažmo i nám rozhodně neprospívá:

Kouření, alkohol, solená a kořeněná jídla, různá ochucovadla, přejídání se, nadbytek bílkovin zejména živočišného původu (maso a masné výrobky), užívání léků proti bolesti, nadváha, strach a úzkost.

Co našim ledvinám, potažmo i nám rozhodně prospívá:

Kvalitní  celozrnné pečivo, rýže, vařená zelenina a čerstvé zeleninové šťávy, celerová a petrželová nať, mladé listy pampelišky a kopřivy, dostatečný pitný režim – nejlépe čisté neperlivé vody (cca 2 litry denně – podle zátěže a okolní teploty). Rozhodně nám prospívá i pravidelný pohyb (stačí obyčejná chůze). Červené fazole, které posilují nejen ledviny ale i slinivku, slezinu a játra.

Ledviny potřebují prohřívat, hýčkat teplem, např. pomocí nahřátého bavlněného polštářku naplněného hrubou mořskou solí, který si položíme na Ledviny asi tak na 1/2 hodiny denně (zejména v období, kdy si Ledviny čistíme).

Vhodná doba na čištění Ledvin je v období od 15. listopadu do 15. února, takže si poznamenejte do kalendáře. Pokud se mi ozvete, tak Vám pošlu recepty na očistnou kůru pro Vaše Ledviny.

Na závěr bych chtěla upozornit, že Ledviny nemají regenerační schopnost jako Játra. Ledviny, pokud nám selžou, tak už nás může čekat jen cesta na dializační centrum, na transplantační seznam nebo do krematoria. A to Vám rozhodně nepřeji. Takže hýčkejte si své Ledviny. Nepřetěžujte je zbytečně. Denně si zařaďte do svého programu vedle zdravých potravin a nápojů, přiměřeného pohybu, alespoň 5 minut srdečného smíchu.

My v naší poradně Vám pomůžeme najít cestu k  Vaší biochemické rovnováze, která Vám vyřeší i ty zdravotní problémy, které dnes ještě nemusíte pociťovat.

Najděte si k nám cestu: 603201096