Oko, do duše okno

Všichni víme, že naše oči jsou párovým orgánem zraku, tedy velmi důležitým smyslovým orgánem, díky němuž přijímáme asi 80 % informací z vnějšího prostřední.

Oko je  velmi složitý orgán, který za příznivých podmínek dokonale funguje. Předpokladem našeho dobrého zraku je, aby všechny jeho části spolu úzce spolupracovaly, samozřejmě také komunikovaly s tou naší správnou částí funkčního mozku. Pak můžeme dokonale vnímat světlo, barvy, tvary a jsme schopni se orientovat v prostoru.

Necítím se dost kompetentní k tomu, abych Vám tu rozebírala oko z hlediska jeho stavby a funkcí, to si můžete přečíst například zde  nebo zde

Jen bych ráda připomněla několik zajímavostí, které hrají velkou roli v tom, abychom si uchovali dobrý zrak až do konce svých dní.

Tak například o našich světločivných buňkách (tyčinky a čípky), které vysílají nervové impulsy zrakovým nervem do mozku.

Tyčinky mají asi 130 milionů buněk a ty rozlišují jen odstíny šedi a jsou to ony, které nám umožňují vidění za šera. To, že za šera vidíme, umožňuje oční purpur (zrakový pigment) – rhodopsin (vitamín A a bílkovina opsin). Pokud máme problém s viděním v šeru, tak tady je ten kamínek úrazu.

Čípky mají asi 7 milionů buněk a ty umožňují to, že vidíme barevně (modrá, zelená, červená). Za viděním barev stojí zase vitamín A, který se tu váže na 3 různé opsiny. Pokud je někdo barvoslepý, tak jeho problém je právě zde, že je chyba ve vazbě A vitamínu.

Možná jste někde slyšeli nebo četli o tzv. Žluté skvrně – makule. Žlutá skvrna je nejbohatěji buňkami zásobené místo na sítnici – místo nejostřejšího vidění. Lékaři v Evropě sledují, že cca 12 milionů lidí trpí, zejména ve věku nad 50 let, různou formou makulární degenerace. Což znamená, že u nich dochází k poškození Žluté skvrny, což je nejčastější příčinou ztráty zraku. Lékaři o příčině této nemoci nemají větší povědomost. Svádí se to zejména na věk. To, aby nám Žlutá skvrna vydržela pracovat do vysokého věku (až do našeho konce) je podmíněno přítomností luteinu a zeaxanthinu pro výživu našich očí. Co je pro naše zdravé oči alarmující, že v makule – Žluté skvrně je 1000x větší koncentrace luteinu a zeaxanthinu než v krvi. Náš organismus si nedokáže sám vyrobit pigmenty Žluté skvrny. Ty mu musíme dodat my formou potravinových doplňků.

A protože jsme v poradně Paralelní péče o zdraví, tak na Vás apeluji, abyste v rámci zachování své ostrosti zraku především zařadili vedle vitamínů, které Vám srovnají homocystein,  i vitamíny A, C a E, zinek, selen, doplňky Lutein a Zeaxanthin. Zajistili si přísun Omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin. Jedli více barevné zeleniny (v té co se vyskytuje zelené, červené a oranžové barvino). Zařadili do svého života svižný pohyb, využili, že máme právě sezónu vlašských ořechů. Výborné je rovněž přidat mořské ryby, sójové boby, borůvky. No a samozřejmostí je nekouřit, nestresovat se. Zařaďte si do života radost a hravost. Život budete mít veselejší a zdravější.

No a k nám do PPOZ si určitě přijďte pro povzbuzení a žádanku na zjištění hladiny homocysteinu.

Jsem pro Vás na telefonu 603201096 a e-mailu zstysova@seznam.cz