Proč je pro nás důležité Ucho?

ucho

Uši jsou párový smyslový orgán

Na člověku si uší všimneme obvykle tehdy, pokud se nějak odlišují od toho, co považujeme za normu. Ušní boltec, tedy to, co z toho složitého orgánu ucha vidíme, může být velký, odstátý, malý, může být červený, nebo naopak velmi bledý, a bedlivý pozorovatel s lékařským vzděláním, zejména ušní, nosní, krční, by našel i další znaky uší, které mohou nastat. A existuje celá věda, která se zaobírá tím, že naše ucho (tedy ušní boltec) o nás prozrazuje i náchylnost k různým nemocem a má dokonce souvislost s naším osobnostním vývojem.

Co je však velmi zajímavé:

Že je velmi silné propojení mezi ledvinami a ušima, protože vývoj těchto dvou orgánů probíhá současně.

Ze školy z hodin biologie si většinou pamatujeme, že ucho má 3 části (vnější, střední, vnitřní). Součástí vnějšího ucha, je boltec – ten je důležitý pro směrové slyšení. To je on, kdo směřuje akustické vlny do zvukovodu. Zvukovod je druhou součástí vnějšího ucha a ten vede zvukovou vlnu až narazí na bubínek. Bubínek je tou poslední částí vnějšího ucha. Zvuková vlna bubínek rozechvěje a předá do středního ucha. Střední ucho začíná bubínkem, na nějš jsou napojeny 3 sluchové kůstky (ty známe pod pojmy kladívko, kovadlinka a třmínek). Tyto kůstky přenášejí zvuk (mechanické vlnění) do vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velice složitý útvar, kde najdeme tzv. hlemýždě a právě tam dochází k přeměně mechanického vlnění v elektrické impulzy a sluchovým nervem jdou dál do mozku, do našeho sluchového centra. A na kvalitě našeho sluchového centra záleží, zda rozumíme zvukům, které slyšíme. To zda slyšíme a rozumíme je velmi složitý proces. Může se zdát až neuvěřitelné, jak náš fungující mozek rozhoduje o tom, zda rozumíme tomu, co slyšíme.

Tady bych se ráda zastavila

Ve starší populaci je mnoho pacientů, kteří trpí lehčí či těžší formou demence, Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou. U všech těchto pacientů je určitým způsobem poškozen mozek a právě u těchto pacientů může dojít k tomu, že sice slyší, co jim říkáme, ale nerozumí nám.

Zde z pozice Poradny paralelní péče doporučuji včas si nechat zkontrolovat hladinu Homocysteinu v krvi a začít dodávat našemu tělu potřebné vitamíny, minerály, stopové prvky a enzymy. Snažit se naladit si v těle biochemickou rovnováhu, abychom si zachovali do vysokého věku psychické i fyzické zdraví v co nejlepší kondici.

Vnitřní ucho má také vliv na to, zda trpíme tzv. mořskou nemocí. Ve vnitřním uchu máme i naše rovnovážné ústrojí.

Jaké problémy s ušima nás mohou v průběhu života potkat?

Malé děti často trápí Záněty středního ucha (otitida). Proč touto nemocí nejvíc trpí malé děti? Ze středního ucha totiž vyúsťuje Eustachova trubice (má na starosti vyrovnávat tlak ve středním uchu s tlakem v okolním prostředí a pomáhá také čistit středoušní dutinu) a ta vede do nosohltanu. U malých dětí je tato cesta velmi krátká. K zánětům obvykle dochází po infekci horních cest dýchacích (rýmičky). Infekce se rozšíří a Eustachovou trubicí se dostane do středouší. A nastává pláč, a bolí a bolí to. Tady už se musí ouško píchnout, tekutina vyteče, tlak zmizí.

Důležité je u malých dětí, pokud už rýmu dostanou, smrkat nebo důkladně odsávat. Posilovat imunitu dětí pobytem na čerstvém vzduchu, pohybem, hodnotnou stravou. U dětí v kolektivních zařízeních je vhodné posilovat imunitu i Colostrem (v poradně můžete objednat, nebo Vám uděláme registraci). Chcete-li, aby Vaše dítě nemarodilo a mohla jste v klidu pracovat po návratu z rodičovské dovolené, tak určitě nelitujte peněz za Colostrum, vrátí se Vám to v klidu a pohodě v práci i v radosti se zdravými dětmi.

Bolesti podobné zánětům středního ucha však mohou postihnout i dospělé či mladistvé milovníky letního koupání ve vodě, která může být i znečištěná. Pak může nastat zánět zevního zvukovodu, který je rovněž velmi bolestivý a může se podobat zánětu středního ucha. Zase je více než vhodné, navštívit ORL.

Dospělí, údajně zhruba 10 % (až údajně 15 %) trápí Tinnitus – hučení, pískání, dunění, šumění, …v uších. Je to nemoc, se kterou si naše zdravotnictví neví rady. Z posledních studií vyplývá, že tinnitus je spojen s částečnou ztrátou sluchu, často v důsledku velkého hluku či jiných vlivů, kdy dochází k poškození vláskových buněk ve vnitřním uchu. Vláskové buňky přeměňují zvukové vlny v nervové vzruchy. Mozek se přizpůsobí těmto ztrátám tak, že posílí určité typy svých aktivit a začne si sám vytvářet a zesilovat zvuky, kterých se mu nedostává díky neaktivitě poškozených vláskových buněk. Tinnitus se tak podle nejnovějších teoriií přirovnává k tzv. Fantomovým zvukům.

Lidé, které trápí Tinnitus mají i svoji webovou stránku, pokud se chcete podívat: klikněte zde

Další velmi nepřijemnou chorobou je tzv. Vertigo – porucha polokruhových kanálků vnitřního ucha. Projevuje se pocitem nerovnováhy, pocitem otáčení okolí nebo vlastního těla, někdy pocitem houpání či tahu do strany. Je to rovněž velmi nepříjemná choroba, naší medicínou spíše neléčitelná.

Výčet nemocí, které nám naše uši mohou přinést už stačil. I tak už jich bylo dost.

A jak už ode mě víte, tak všechno v našem těle souvisí se vším. Proto nelitujte ničeho, co pro své tělo uděláte dobrého. Začíná to tím, že si často čistíme hlavu (všechno negativní, zatěžující pryč!), zařadíme víc radosti do života, jíme pravidelně a koukáme se na etikety v obchodech, ubereme masné výrobky a uzeniny téměř všechny, dodržujeme pitný režim (míň piva, trvdý alkohol jen jako lék – po kapkách), nekouříme, hýbeme se (chodíme, plaveme, cvičíme, sportujeme podle svých možností), dostatečně odpočíváme (spinkáme), míň koukáme na negativní zprávy a krváky. No a k tomu si přidáme podle naší hladiny Homocysteinu nějaké ty pro nás vhodné vitamíny, minerály, stopové prvky a enzymy. Odkyselíme se a máme vyhráno! Hurááá!!!

Objednejte se na zjištění hladiny Homocysteinu, který Vám ukáže, jakou máte prognózu zdraví. A tu je téměř vždy možno vylepšit.

Volejte: 603201096, Pište: zstysova@seznam.cz